GRAWEROWANIE TRADYCYJNE


Grawerstwo, zwane również rytownictwem jest jedną z najstarszych technik artystycznych stosowanych do zdobienia wyrobów jubilerskich, metaloplastycznych i użytkowych. Korzenie grawerstwa sięgają starożytności, a pierwsze ślady stosowania tej techniki spotyka się na przedmiotach wykonanych w starożytnym Egipcie. Jednak rozkwit tej techniki nastąpił dopiero w starożytnej Grecji i Rzymie.

Grawerowanie ręczne polega na żłobieniu za pomocą specjalnych rylców o różnych profilach (sztychli grawerskich) rowków w zdobionym przedmiocie. Kształt, struktura i ułożenie rowków tworzą wzór zaplanowany przez wykonującego pracę grawera.

Technika ta jest trudna, wyjątkowo pracochłonna i stosowana zwykle dla wyrobów wykonanych w srebrze oraz złocie. Charakteryzuje się (w odróżnieniu do komputerowego) swoim niepowtarzalnym stylem oraz trwałością. Wymaga od parającego się tą pracą dużych zdolności manualnych, oraz niezwykłej cierpliwości i dokładności. Często jeden "fałszywy" ruch sztychla potrafi zniweczyć całą dotychczas wykonaną pracę i zmusza do wykonywania jej od nowa.

Dlatego w dzisiejszych czasach grawerowanie ręczne coraz częściej wypierane jest przez grawerowanie maszynowe - technikę prostszą i szybszą. Mimo wszystko wśród znawców grawerowanie ręczne jest bardzo wysoko cenione z uwagi na jego artyzm i fakt, że nawet dwa identyczne wyroby grawerowane tą samą ręką minimalnie różnią się od siebie. Profesionalne grawerowanie ręczne podnosi rangę wyrobu czyniąc go unikatowym i sprawia to, że każdy wyrób jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.